7. Pozemský rituál pátku třináctého

25. srpna 2009 v 18:54 | Scuroen |  SC; Learning about the Earth
O tom, co to znamená, když vás někdo pozve na Pátek třináctého, o hygienických návycích, pozemšťanské výuce a výrobě nástrojů na postavení vesmírného plavidla!


Kromě toho že systém i obsah pozemské výuky byl pro Eragaňany dost primitivní, byl taky neuvěřitelně nudný. Eragaňané se nakonec ani nedivili, že většina žáků vůbec neposlouchá, ale jenom se fláká. O přestávkách zažili Eragaňané několik horkých chvilek. Zu-gu musel čelit nekonečným dotazům Tamary Mayerové a asi pěti jiných dívek, které si ho s podivnými výrazy prohlížely. Ijjniso byl na konci dne dost nakrknutý. Tři pozemšťané po něm chtěli nějaké číslo, asi deset se jich pokoušelo navodit konverzaci a venku vyhodil asi patnáct papírků s různými čísly. ,,Tohle je nejdivnější civilizace, jakou znám." řekl, když se mu podařilo najít odpaďák (Eragaňané mají podobný systém vyhazování odpadků, ale s rozdílem, že jejich koše se samy vyprazdňují, čistí a posílají odpad do recyklačního centra). Konečně škola skončila. Tami naštěstí řekla, že nemůže odejít s nimi, protože má ještě aerobik (kdoví, co to zas je).
Phil vyřídil všechno potřebné a cosi chvíli opravoval, když se mu zavřely oči a usnul s hlavou na stole. Probudil ho hlasitý zvuk zvenku, asi o čtyři hodiny později. Když vylezl ze své budky, spatřil zase ty dva, jak stojí u něčeho neidentifikovatelného, vyrobeno z několika vraků. ,,Vy už jste tu zas!?" vykřikl.
Oba se po něm podívali. ,,Ano. Byli jsme tu i minule." odvětil Zu-gu Ho a jejich nový výrobek znova spustil.
Phil si zacpal uši. ,,Dost!! Co to má zatraceně bejt!?"
,,Nejdříve jsme potřebovali vyrobit nástroje." vysvětlil Ijjniso. ,,Nemělo by to dělat takový rachot, ale kvůli nekvalitnímu materiálu nemáme jinou možnost. Zu... totiž Johne, podej mi svářečku."
Phil byl minule shovívavý! Bylo to hlavně proto, že podporoval zájem mladých o techniku a taky počítal s tím, že jsou to dva blázni, kteří sem znova už nepřijdou. Teď měl ale chuť zavolat policii! ,,Já snad zavolám policii!" řekl si spíš pro sebe.
Teenageři ovšem zvážněli. Dívka odložila svářečku a začala se k Philovi pomalu přibližovat. Chlapec zakmital prsty. ,,Ijj... Jane! Prosím! Nepotřebujeme komplikace."
Dívka dala hlavu na stranu. ,,Co tedy navrhuješ?"
,,Dohoda?" zeptal se chlapec.
Dívka nakonec přikývla. Přišla ke zmatenému Philovi a chytila ho za zápěstí. Philovi připadalo, že má ruku ve svěráku. ,,Můj společník má tuto zemi rád. Právě proto se zdráhám použít krajních prostředků, ale pokud ve vás najdu jakoukoli netoleranci, budu nucen... na učinit k nim patřičný postoj."
Phil jenom vykoktal. ,,Dobře, rozumím!" Vlastně jejím slovům absolutně nerozuměl, ale společně s jejím ocelovým stiskem a výrazem v jejím obličeji pochopil, že mu vyhrožuje předčasným invalidním důchodem. Radši se rychle odbelhal zpátky do kumbálu a vrátil se ke své práci, aby se odreagoval.
,,Myslím, že to pochopil." řekl Zu-gu Ho. Eragaňané popadli nástroje a s vervou pokračovali v práci.
Když se vrátili do domu tety Burnwoodové, povečeřeli nějaké tousty, po kterých Ijjnisorushovi trochu zežloutla pokožka, a použili vodu ke svému očištění. Eragaňany zajímalo, co je v těch divných nádobách na okraji vany, ale nechtěli ryskovat otravu, tak je raději nevyzkoušeli. Co ovšem naprosto nepochopili, bylo tetino chování, když nahlédla do koupelny a podávala jim ručník. Jakmile je teta spatřila oba v jedné koupelně (Ijjniso byl nahý), vykřikla a zabouchla dveře. Eragaňané tomu nerozuměli, ale že ji nechtěli nijak pohoršovat (v těch pozemských zákonech aby se jeden vyznal) chodili dále do koupelny po jednom.
Zato škola byla něco nového. Ijjnisorusch začal pociťovat zášť vůči Tami. Snášel ji jenom proto, že jim pomáhala s pozemskými věcmi. Zu-gu Ho byl z jejího chování zmatený. Pořád se ho na něco ptala a snažila se s ním mluvit, jako by to potřeboval. Nejhorší byly otázky týkající se jeho domova. ,,Odkud vlastně jsi?" Nejsnazší bylo říct Bobovu adresu. ,,Kam jsi chodil předtím do školy?" Na to se dalo odovědět, že studoval doma. ,,Co tvý rodiče? Kde jsou?"
Na tuhle otázku to chtělo vymyslet něco chytrého. Zu-gu Ho využil své nové znalosti z lidské historie, které pochytil při hodině dějepisu. ,,Zemřeli ve válce."
Tami vydala nějaký znepokojivý vzuk, vykulila oči a dala si ruku na pusu. ,,Vážně? To je hrozný! Ve které?"
Zu-gu Ho polkl. ,,Tedy..."
Tami ho naštěstí sama přerušila. ,,Promiň, omlouvám se! Chápu, že o tom nechceš mluvit! Musím to být pro tebe strašné!"
Zu-gu svěsil ramena. ,,Vlastně ne."
Tami se na něj tázavě podívala. Zu-gu ovšem netušil, co ten výraz vyjadřuje, tak dál mlčel. ,,Jak to, že ne? Zůstal jsi sám se svou sestrou."
Zu-gu Ho se nad tím zamyslel. Kdyby jeho rodiče opravdu zemřeli ve válce (poslední byla před pětseti šedesáti lety- nedávno bylo výročí- ve které stáli Vinelité a Hiru-Hiru Uh proti Trummům, což byla třetí nejinteligentnější rasa na Eraze) byl by na ně pyšný! ,,Jsem na ně hrdý." odpověděl.
Tami byla chvíli zticha. Pak obdivně pokývala hlavou. ,,Ale stejně jste to určitě neměli lehké. I když, Jane je dost..."
Tami nedokončila větu. Zu-gu Ho došlo, že asi hledá správné slovo a že by jí měl pomoct. ,,Přímá?"
,,Jo." přikývla Tami. Pak sklopila oči. ,,Hele, chtěla jsem se tě na něco zeptat... Co děláš zítra večer?"
Zu-gu Ho strnul a vzděšeně se podíval stranou. ,,Nejsem si jistý, jestli bych ti to měl říkat..."
Tami se zatvářila stejně vyděšeně, jako on. ,,Proč? Co se děje?"
Zu-gu polknul. Vážně po něm chce, aby jí popisoval svůj očistný rituál, při kterém se i Ijjniso musí otočit!? Na druhou stranu, třeba je to nějaký pozemšťanský zvyk, používaný při sbližování. ,,S Jane a tetou budeme večeřet, pak půjdu do koupelny a..."
,,Cože?" Tami se zmateně zasmála. Rozhodla se jeho popis vzít jako vtipnou ironii. ,,Takže tím chceš říct, že nic nemáš?" Zu-gu Ho byl ještě zmatenější než předtím. ,,Nechceš jít se mnou na Pátek Třináctého?"
V hlavě Zu-gu Ho zavířily myšlenky. Pátek třináctého? To zní jako řeči toho člověka v televizi, když mluvil o počasí. Pátek třináctého tedy musí být datum, takže je to zítřejší den! Možná je to den, kdy pozemšťané dělají nějaký zvláštní rituál a Tami chce, aby ho dělal společně s ní. ,,Ano." odpověděl nakonec.
Tami vykouzlila nejširší úsměv. ,,Fajn, počkám na tebe o půl osmý před kinem. Víš, kde je kino?" Zu-gu Ho zavrtěl hlavou. Spíš by ho zajímalo, co je to kino!? ,,Tak já pro tebe v osum přijdu!" Tím Tami skončila.
Zato Ijjnisorusch teprve začal. Zu-gu mu to oznámil hned poté, co ho dva kluci chtěli pozvat na tu samou věc. ,,Ty jsi jí řekl ano!?" Ijjniso- jako správný Vinelit- začal vyšilovat. ,,Odvolej to!"
Zu-gu Ho by to nejraději odvolal, ale proč vlastně? ,,Třeba je to jenom nějaký neškodný rituál! A co když ji urazím, když jí řeknu ne?"
,,Podle mě bychom se do pozemšťanských aktivit neměli míchat! Může to být nebezpečné!" pokračoval Ijjnisorusch. ,,Ta pozemšťanka se mi nelíbí! Snaží se získat tvoji přízeň!"
,,Proč by to dělala?" nechápal Zu-gu. ,,Podle mě je neškodná. Zítra s ní půjdu!"
Ijjniso chtěl pokračovat v jejich argumentaci, ale Tami se zčistajasna vynořila z davu. ,,Ahoj Jane! Pozvala jsem Johna na zítřek večer do kina! Nechceš jít taky? Můj kámoš Ted by šel s tebou!"
Ijjnisorusch se připravil říct ne, ale když viděl, jak je Tami do Zu-gu Ho zavěšená, změnil názor. ,,Ano, souhlasím!"
Vedle Tami se následně objevil kluk s uhlově černými vlasy, sestříhanými přes jedno oko. Byl docela malý a hubený, oblečený v černém, s černými nehty a ve spodním rtu měl nějakou tříbrnou ozdobu, což Ijjnisorushovi připomínalo Trummy (ano- rasu, proti které vedli Vineliti válku). ,,Ahoj. Já jsem Ted." řekl nesměle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Peetra Peetra | Web | 27. srpna 2009 v 10:44 | Reagovat

Já nemůžu z toho jak dycky ten co něco(cokoliv) píše a vymýšlí jména XD neber ci to osobně. Odemne jaou to samý šílnosti, ale i ty někdy vymyslíš takové, u kterého se zasměju XD
Hej ti nepozemšťané jsou ale kokoti XD
Když čtu ten konec, tak se bojim, že Jan někde v přítmí promítání zardousí Teda XD
Hej to je první povídka, co od tebe čtu, že je s nádechem sbližování  8-)

2 Scuroen Scuroen | 27. srpna 2009 v 16:35 | Reagovat

Peetra: Tak se připrav- bude to ještě dost žhavý! xD

3 Gel-chan Gel-chan | Web | 28. srpna 2009 v 16:33 | Reagovat

[2]: Opravdu? Si počkám xD

4 LuRy LuRy | Web | 2. listopadu 2012 v 3:30 | Reagovat

Kdyby i člověk všeho se nasytil, lásky se nikdy nenasytí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama