2. Bourání jazykových bariér

9. srpna 2009 v 15:28 | Scuroen |  SC; Learning about the Earth
Jeden kladný koment (za který mimochodem děkuji) mi bohatě stačil k napsání druhé kapitoly! Naši mimozemšťani zjistí, že se jejich situace vyvíjí zcela opačným směrem, než by chtěli...


,,Hele, už se probouzí!" zajásal Ijjnisorusch, když pozemštaň otevřel oči. Bobovi se sice dost točila hlava, ale to, že je položený na gauči ve vlastním obýváku, poznal určitě.
,,Prosím tě, hlavně ho zbytečně neděs!" zažádal Zu-gu Ho, který nedokázal nečinně sedět a tak alespoň shromažďoval vzorky. Ustřihl kousek záclony, otevřel všechny nádoby v obchodě a nabral trochu vody ze záchodu a z umyvadla. Vzal od každé bankovky a mince, co byly v pokladně, jednu. Odštípl ze stěny omítku, získal vzorky z lednice a uždibl z koláče, upečeného Bobovou manželkou. Právě odsál šťávu z jablek, položených na talíři uprostřed jídelního stolu a šel zkoumat Bobova míchaná vejce, co měl k snídani.
Bob se posadil a zvedl obočí nad dírou v koberci. Zu-gu Ho už zabavil vzorek. ,,Kde je moje žena?" Uvědomil si, že mimozemšťani mluví jeho jazykem. ,,A jak to, že najednou umíte anglicky?"
,,To se vám jen zdá- ve skutečnosti to vy mluvíte naším jazykem! Úřední Eraganštinou!" odpověděl Zu-gu Ho a vzal vzorek nedopité coly.
,,Hej! Nemusíš mu prozradit všechno!" utnul ho Ijjnisorusch.
,,To je toho..." Zu-gu Ho zakoulel očima a uštípl třísku z dřevěných parket na podlaze.
,,Toho druhého člověka jsme dali do té bílé místnosti v prvním patře." dodal Ijjnisorusch.
,,Jako do koupelny?" zeptal se Bob.
,,To je jedno!" dodal mimozemšťan a navodil hrubý tón. ,,Kdo tu velí?"
,,Jak to myslíte?"
,,Kdo řídí tuhle planetu? Máte královnu, nebo radu, nebo tak něco?"
Bob se podrbal na hlavě. ,,Jestli myslíte tuhle krajinu, tak to je USA!" Oba mimozemšťani zpozorněli, když Bob vstal a šel do skříně pro mapu. ,,Tak tohle jsou Spojený Státy Americký. Momentálně nám vládne Obama. Tady je Kanada, v jižní Americe Brazílie, Peru, Chile... tady máme Caribik, v Evropě jsou super státy Španělsko, Francie, Německo už moc ne, Velká Británie- tam mají královnu, Itálie, Česká republika, Rakousko... Pak je tu Afrika- v těch státech se moc nevyznám..."
,,Přestaňte!" zastavil ho Zu-gu Ho. ,,A kdo vládne jim?"
,,Co já vim!? Kdybych je měl všechny vyjmenovat, tak jsme tu do rána!" bránil se Bob.
Mimozemšťani užasli. ,,To je ale negramotné!" řekl znechuceně Ijjnisorusch.
Bob si povzdechl. ,,Ach, já zapoměl- všichni mimozemšťani jsou super chytří!" Nastalo ticho. A Boba napadlo- co tady vlastně chtějí? Co když se chystají ovládnout planetu, nebo tak něco!? ,,Hele, nechcete zničit naši planetu, že ne!?"
Eragaňané se na sebe podívali a pobaveně zatřásli rameny. ,,Ne. My tady máme mezipřistání." odpověděl Zu-gu Ho.
,,Boužel jsme nepředpokládali, že je tu tak agresivní atmosféra, ale to je pochopitelné tak blízko k centrální hvězdě." přikývl Ijjnisorusch. ,,Ztratili jsme většinu lodi. Musíme vzít černou skříňku a... Černá skříňka!" Mimozemšťan vykřikl a vyběhl ven k troskám.
,,Kvůli vám jsme na ni úplně zapoměli!" dodal Zu-gu Ho a šel hledat taky.
,,Počkejte, ale ješte by jste měli vědět, že..." Bob se za nimi rozběhl ven, ale už bylo pozdě. Před benzínkou v tu chvíli stálo asi pět obrněných vozidel, za nimi další vozidla a kolem byla spousta vojáku z přilehlé oblasti padesát jedna... teda šedesát čtyři.
***
,,Kdyby jsme se nezaobírali těmi mimoeragaňany a našli černou skříňku, určitě jsme už dávno pryč!" řekl Ijjnisorusch. Oba Eragaňané seděli na zemi před benzínkou a dívali se po vojácích, kteří je se zájmem pozorovali (hlavně Ijjniso a jeho bezpohlaví). ,,Jak chceš všem najednou implantovat NJŽ? Tihle nás chtějí určitě zabít!"
Zu-gu Ho se naopak netajil tím, že se mu tady líbí. ,,Podívej se na tamtoho! Jaký má oči! A tamten je zase tmavě hnědý! Není to úžasný objev?" řekl nadšeně.
Ijjnisorusch zakroutil hlavou. Oba vstali, aby lépe viděli obrovskou fólii, která byla natahována okolo trosek, nad nimi až za benzínku. ,,Tihle lidé jsou divní!" Ijjnisorusch tleskl do dlaní, na znamení největší nelibosti.
Zu-gu udělal několik kroků kupředu. ,,Hele, tam je ten mimoeragaňan!" Oba Eragaňané vykročili vstříc přicházejícímu Bobovi, ale obklopila je skupina vojáků a namířila na ně samopali.
Bob kráčel po boku dvou vědců a tří generálů, následován početnou skupinou doktorů. Všem jim musel vysvětlit jednu důležitou věc- že nějakým způsobem umí mimozemskou řeč- zatímco vědci chtěli jenom prohlédnout jeho mozek.
,,No konečně!" řekl Ijjnisorusch, když se vojáci rozestoupili a obrátil se na Boba.
Bob začal s připravenými otázkami, dokud Ijjnisorusch nedal tlesknutím najevo, že ho to otravuje. Ale to už Bob přeložil dalším zástupcům planety (kteří ten zvláštní rozhovor se zadrženým dechem poslouchali). Jediný problém byl, že pořád špatně vyslovoval jejich jména. Zu-gu spatřil, že Ijjniso nemá na ty otázky náladu a tak sám pozemšťany ujistil, že nehodlají zemi zničit ani ovládnout, ani vyzabíjet obyvatele. A že negativní jazyková žláza je zcela bezpečná. ,,Vpodstatě teď umíte naši řeč, ale žádný strach- za nějakou dobu odumírá a nezanechává následky! Tedy, alespoň u většiny druhů..."
Oba chvíli čekali, než Bob všechno přetlumočí. Pak dostal nějaké příkazy od velkého hnědého muže v modrých šatech. ,,Dobře, teď něco vysvětlím já vám! Ti v uniformách jsou generálové a ti ostatní jsou vědci! Vědci vás chtějí zkoumat- jsou docela přátelští. Ale tihle generálové, dbají o bezpečnost planety. Takže, nemohli by jste se naučit naši řeč, aby si s váma mohli vklidu promluvit?"
,,Vyloučeno!" zamýtl Ijjnisorusch.
,,Ijjniso!" řekl Zu-gu.
,,Nemáme žádné podklady, ani překladač! Něco takového by trvalo hodiny!" řekl Ijjnisorusch. ,,A navíc- nepředpokládám, že je tu dost vhodného materiálu na vytvoření žlázi!"
Bob všechny argumenty přetlumočil a pak se na ně usmál. ,,Myslím, že tihle lidi vám s radostí seženou úplně všechno!"
***
Ten den se stalo, že Bob a jeho dva nový přátelé byli převezeni do narychlo vystavěné části, v oblasti šedesát čtyři. Tam sehnali nějakou tlustou knihu od současného autora a řekli Bobovi, aby jim ji přečetl. Bob několik dní četl, Zu-gu Ho zapisoval a Ijjnisorusch dělal analýzu. Během jejich výzkumu začali zkoumat i pozemští vědci. Ijjnisorusch tiše trpěl, že po něm pořád chtějí, aby se přeléval do ohromného množství různých druhů, obzvláště jeho základní formy. Taky se jim vůbec nelíbilo, že po nich chtěli vzorky snad úplně všeho- vlasů, krve, kostní dřeně a případě Zu-gu Ho jeho šatů. ,,Vždyť jsou to jen vysušené listy filbořas!" obhajoval svůj oděv, když se mu snažili ustřihnout kus rukávu. Alespoň jim bylo zaručeno, že vzorky, nasbírané v Bobově domě, si budou moci ponechat.
Konečně byla kniha dočtena a její přepisy zkontrolovány několika slovníky, jestli obsahují úplně všechna slova, co lidé mají, včetně slangových výrazů. Vědci skrze Boba zkonzultovali s Ijjnisoruschem vývoj NJŽ a dělili se o své poznatky. A pak konečně mohli eragaňané prohlásit: ,,Žláza je kompletní!" Pozemští vědci se zadívali na kalnou žlutou tekutinu, umístěnou ve dvou zkumavkách. ,,Teď je zapotřebí aplikátoru." dodal Zu-gu Ho.
Aplikátor okamžitě dorazil a vědci se připravili na tu podívanou, jako skupina diváků na premiéru svého oblíbeného filmu. Ijjnisorusch potěžkal aplikátor (není známo jaké termíny pro to měli vědci, ale Bob měl jeden osobní: Ta věc byla prostě divná!). Zu-gu Ho vzal zkumavky. Ale pak se něco zvrtlo...
,,Nechtějí si žlázu aplikovat." bylo řečeno nynějšímu ministrovi obrany.
Ministr obrany byl postarší muž, který se raději potýkal s boji na střením východě, takže celou UFO záležitost raději svěřil jednomu zmocněnci: Doktoru Albertu Grayovi- ,,Důvod?"- který byl expertem na strohé otázky a dlouhé odpovědi.
Vědec jménem McVaild, jeden z deseti vědců, kteří měli tu čest být s eragaňany v jedné místnosti, ho zavedl do laboratoře. ,,Nevěří nám." odpověděl na Grayovu otázku.
Laboratoř byla už uklizená a mimozemšťané hrdě stáli uprostřed místnosti. Zu-gu dál držel zkumavky, Ijjniso aplikátor. Bob seděl na židli a zatímco se eragaňané uzavřeli do stavu Close, chtěl napsat dopis své ženě a nějak rozumně jí to vysvětlit (Drahá Mary, nějaké podivné zvíře napadlo náš dům. Armáda ho už zastřelila, jenom chtějí vědět, jestli nás nestihlo nakazit vzteklinou! Všechno bude v pořádku! Tvůj Robert.) Gray se obrátil na Boba. Bob se usmál a doslova přeložil eragaňanskou zprávu: ,,Neaplikujeme si žlázu a nebudeme s vámi mluvit, dokud nám nezaručíte odlet v naší lodi!"
Gray neodpověděl. Místo toho se šel poradit s generáli, techniky a jinou posilou ozbrojených složek USA. A pak se rozhodl: ,,Musíme jim to ukázat a sdělit následující!"
***
Za chvíli už oba eragaňané stáli za neprůstřelným sklem a široký zvedák jim přiblížil trosky jejich lodi. ,,Tohle je všechno, co jsme našli..." řekl hlavní technik a Bob přeložil. ,,Jestli máte nějaký způsob, jak ji dát dohromady..."
Ijjnisorusch ty divné řeči (pořád si ještě neaplikovali žlázu) utnul máchnutím ruky. ,,Někde musí být naše černá skříňka! Když ji spustíme, přijedou pro nás!"
Hlavní technik dal pokyn a jiný miniaturní zvedák jim přiblížil černou kulatou věc. Asi to předtím bylo hladké a simetrické, ale teď k tomu byly připečeny nějaké trosky, takže se na místě nárazu jakoby roztékalo. Zu-gu Ho měl z Eragy zelenou pásku, kterou obyčejně nosil na čtvrtém prstu levé ruky (Eragaňané pro své prsty nemají konkrétní názvy), a jejíž význam bylo, že je to super-hustě-dobrý technik. Ale teď se rukou dotknul své brady- tohle gesto obyčejně vyjadřuje: Jsme v háji!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama